דתיים בפארק אזורים  
  צור חשבון
 קישורים ממומנים
 
 תפריט ניווט
· תפריט ראשי
· דף הבית
· נושאי האתר
· אזורים
· ארכיון כתבות
· הורדות
· שאלות נפוצות - FAQ
· קישורים
· תוכן
· סיקורים
· פורומים
· סטטיסטיקות
· סקרים
· עשרת המובחרים

· חשבון המשתמש
· החשבון שלי
· שלח כתבה/מאמר
· המלץ עלינו
· יומן
· הודעות פרטיות
· רשימת חברים

· אפשרויות באתר
· הדפסת כתבות
· משוב
· דואר אלקטרוני
· מילון מונחים
· חיפוש
· ניהול
 
 מי מחובר
יש כרגע, 67 אורח(ים) ו, 0 חבר(ים) שכרגע מחוברים לאתר.

שלום אורח/ת, באפשרותך להרשם בחינם על ידי לחיצה כאן
 
 סקר
מה דעתך על האתר?

מעולה, איך לא חשבו על זה קודם?
בסדר...
רעיון נחמד, ביצוע לא משהו.
למה צריך את זה בכלל?תוצאות
משאלים

הצבעות 123819
 
 מכתבים: כל שנה שהיא רשה בתחלתה - מתעשרת בסופה
מכתביםנאמר במסכת ראש השנה (טז: ): "ואמר ר' יצחק, כל שנה שרשה בתחלתה - מתעשרת בסופה, שנאמר "מראשית השנה" - מרשית כתיב, ועד אחרית - סופה, שיש לה אחרית". ורש"י שם: "שרשה בתחלתה - שישראל עושין עצמן רשין בראש השנה, לדבר תחנונים ותפלה, כענין שנאמר: "תחנונים ידבר רש" (משלי יח, כג).

ר' יצחק נותן לנו עצה על פי הפסוק לזכות בגזר דין של שפע ברכה - לעשות את עצמו כרש - לדבר תחנונים ותפלה. מהו הגדר של "עושין עצמן רשין", ואיך אדם "עושה" את עצמו כרש? ודאי אין הכוונה היא שעושה את עצמו "כאילו", אלא שר' יצחק נותן לנו דרך בעבודת ראש השנה.
ביאור הדבר - שהאדם יבין ויבהיר לעצמו בראש השנה, שכל צרכיו בשנה החדשה, מדי יום ביומו, נגזרים עליו ביום זה. כלומר כרגע אין לו כלום. וצריך לקבל את הכל מחדש.
ואם תאמר - יהודי זה, יש לו, ברוך ה', פרנסה קבועה, ויש לו גם הון, ששם במקום בטוח, יש לו כישרונות וקשרים טובים וידידים טובים, יש לו משפחה ובית וכו', איך יוכל יהודי זה לעמוד בראש השנה כרש שאין לו כלום, כעני בפתח? אלא, על האדם לדעת, שכל מה שיש לו - הוא רק ברצון הבורא יתברך. ועד כמה שהבורא רוצה - יש לו. ואם, חס ושלום, אין זה רצון ה' יתברך, יכול לאבד את הכל בין רגע, חס ושלום, או שכל מה שיש לו לא יעזור לו במצב של אסון ושל מחלה, חס ושלום.
בראש השנה נגזר עליו, על כל יום ויום של השנה הבאה, מה יהיה לו ועד כמה יוכל לנצל את מה שיש לו, ועד כמה יועיל לו. אם כן, הוא צריך לקבל עכשיו הכל מחדש, ועכשיו עומד לפני כסא הדין כעני ורש שאין לו כלום, וכולו תלוי בחסדי ה' יתברך, הוא וכל אשר לו.
אם כן, ודאי ידבר תחנונים כעני בפתח, שאינו דורש שיתנו לו, אלא רק מתחנן, כי למסכן הזה אין סיבה לדרוש. ההפך מזה - הוא העשיר שנאמר עליו בסוף פסוק זה "ועשיר יענה עזות". העשיר מעיז בדרישותיו, מחמת הרגשת ה"יש" הגדולה של עצמו, הוא ההפך מהתבטלות הרש. גם עלינו לדעת, שאין לנו זכיות שעליהן נוכל לסמוך אין לנו מעשים שיכולים לעמוד בביקורת הדין. לעומתם, העברות הן רבות. לכן אנו עומדים לפני כסא הדין אין אונים, ומבוישים כעני בפתח, ומדברים רק תחנונים ותפלה - בקשת חן מאוצר חינם.
אם האדם מבין כך את הראשית של ראש השנה, שהיא ממש התחלה חדשה, לכן מרגיש את עצמו באמת בחינת רש, כי צריך לקבל את הכל מחדש עבור כל יום ויום של השנה החדשה - אז הוא זוכה לאחרית טובה, לגזר דין של חן וחסד.
לאדם שיש לו, ברוך ה', בריאות ופרנסה וכל טוב, לא קל להרגיש שבעצם אין לו כלום מעצמו לולי חסדי ה' יתברך התמידיים, ועכשיו, בראש השנה, עומד בהתחלה ממש.
אולם אדם שעומד במצב של אין אונים, שאבד את פרנסתו, חס ושלום, או חלה במחלה מסוכנת, קל לו יותר להרגיש שאין לו כלום, ושהוא תלוי בחסדי ה' יתברך.
עד כמה שנרגיש ונבין, ובמיוחד בראש השנה, שחיינו מסורים בידי ה' יתברך, ונודה לו על נפלאותיו שבכל עת - באותה מדה נזכה שיגזור עלינו גזרות טובות בראש השנה, ויהיה "חותך חיים לכל חי" - יוסיף לתת לנו לשנה הבאה חתיכה חדשה של חיים טובים.
נזכה לקבל מחדש את מלכותו יתברך. ונזכר לפניו לטובה, ונתעורר לקול השופר לתשובה שלמה, ויתקבלו לפניו יתברך תחנונינו ותפילותינו, ויפתח לנו את אוצרו הטוב - אוצר חנם של חן וחסד ורחמים.

(קטעים ממכתבו של הרב הצדיק חיים פרידלנדר זצ"ל)
פורסם ב שלישי, 07 בספטמבר בשעה 15:57:47 זמן מקומי הוכנס למערכת ע"י אייל
 
 קישורים קשורים
· עוד על מכתבים
· חדשות על-ידי אייל


הסיפורים הנקראים ביותר על מכתבים:
כל שנה שהיא רשה בתחלתה - מתעשרת בסופה

 
 דירוג הכתבה
דירוג ממוצע: 4.5
הצבעות: 2


אנא דרג את הכתבה הזאת:

מעולה
טוב מאד
טוב
רגיל
גרוע


 
 אפשרויות

 גרסא להדפסה  גרסא להדפסה

 שלח עמוד זה לחבר  שלח עמוד זה לחבר

 

כל התמונות והסמלים המסחריים אשר באתר זה שייכים לבעלייהם החוקיים. הערות המשתמש שיכות להם וצוות האתר אינו אחראי לגביהם.
כל שאר התוכן אשר נמצא באתר שייך על פי חוק לצוות האתר © 2004. מבוסס קוד פתוח תחת רשיון GNU/GPL
Powered © 2003 by PHP-Nuke  :: Hebrew Ver. HebNukeR 2.0 © 2004 by HebNukeR.org. All Rights Reserved ::
העמוד נוצר תוך: 0.032 שניות

:: phpib2 phpbb2 style by phpbb2.de :: PHP-Nuke theme by www.nukemods.com ::